Souboj ořechových krémů

Tři skvělá ořechová másla, které se jmenují Proteinela, Caramela a Coconela. Většina z vás řeší nejspíš jen chuť a složení moc nevěnujete pozornost. V podstatě se vám vůbec nedivím, protože fitness "jídlo" má být přece "vždy zdravé" a pokud to navíc sdílela má oblíbená bikina a dala k tomu hashtag #healthy, vůbec se nemusíme o složení zajímat. No dobře, ironii doufám všichni chápeme, takže asi víte, kam tím mířím. Rád bych tedy tyto produkty popsal trochu podrobněji a sestavil bych nějaké žebříčky v různých kategoriích, ať vidíme, jak si jednotlivá másla vedou. Třeba vám pro příště usnadním výběr, když si budete chtít jedno z těchto másel koupit a nebudete se moci rozhodnout, které to bude!

Ano, jsou to skutečně ořechová másla

Hned na úvod bych rád podotknul, že se nejedná o produkty, které si na ořechová másla jen hrají, ale skutečně jimi, minimálně ze 70%, jsou (rozuměj tak, že podíl ořechů je u všech produktů vyšší než 70%)! Zbylých 30% netvoří palmový tuk, ale jiné suroviny, které zpříjemňují chuť těchto másel. Pojďme si tedy vypsat tabulku, ze které bude naše hodnocení vycházet!
Proteinela Caramela Coconela
Nutriční hodnoty na 100g
Energie 580kcal / 2434kJ 595kcal / 2498kJ 637kcal / 2658kJ
Bílkoviny 26g 29,4g 21,3g
Sacharidy / Cukry 14,5g / 7g 17,6g / 10,2g 16,4g / 7g
Tuky / nasycené 49g / 9g 45,2g / 12,2g 54g / 30,7g
Složení (% zastoupení / počet gramů v celém balení)
Lískové ořechy 30% / 150g
Loupané mandle 33% / 165g
Arašídy 45% / 225g 75% / 375g
Kokos 41% / 205g
Syrovátkový izolát instatní 10% / 50g 10% / 50g 10% / 50g
Belgická čokoláda 10% / 50g
Belgická čokoláda - bílá 10% / 50g 16% / 80g
BIO panenský kokosový olej 5% / 25g 5% / 25g 5% / 25g
Proteinela, Caramela a Coconela

Nutriční hodnoty a složení

Energie

Kalorie, chcete-li, které tato másla nesou se nijak zásadně neliší od másel, která pořídíte v každém supermarketu. Tohle tedy rozhodně nebude nějaký zajímavý faktor. Takže jednoduše... Je to kalorické jako prase, takže všechna tyto másla konzumujte v rozumné míře. Stojí přece jen více jak 300Kč, takže ono spráskat jedno máslo na posezení se finančně moc nevyplatí. Rozdíl nějakých 60kcal (250kJ/100g) mezi nejvíce kalorickou Coconelou a nejméně kalorickou Proteinelou je zanedbatelný, takže na tom bych naše hodnocení nestavěl.

Bílkoviny

První znak toho, že oproti "ořechovým" máslům z obchodu bude naše energie mezi makroživiny trochu jinak rozdělená. Tedy lépe rozdělená. Všechny produkty obsahují více než 20g bílkovin na 100g, což je pěkné plus. Hodnotu bílkovin nám zlepšuje u všech másel také kvalitní 90% syrovátkový izolát, kterého obsahuje každý produkt 10g na 100g. Nejvíc bílkovin obsahuje Caramela a nejméně Coconela. Není to opět faktor, který by byl však nějak rozhodující.

Sacharidy

Není co řešit. Vidíme, že hodnoty jsou velice podobné.

Tuky

Podíváme se blíže na nasycené mastné kyseliny, což jsou sice pro naše tělo nepostradatelné tuky, ale nemělo by se to s nimi přehánět. Denní příjem nasycených mastných kyselin by měl představovat cca 1/3 z celkového příjmu tuků. Nasycené mastné kyseliny se nacházejí zejména v živočišných produktech, ale i tropických tucích, což je kokos, kterého obsahuje Coconela 41%. Právě kokos nám zapříčinil, že Coconela obsahuje 30g nasycených mastných kyselin, které tvoří více jak polovinu celkového tuku. Rozhodně tím teď nechci říct to, že Coconela je životu nebezpečná, protože obsahuje dost vysoké množství nasycených mastných kyselin. Rozhodně není důvod mít z kokosu strach, jelikož naše tělo tento tuk vyžaduje a je rozdíl, když nasycené mastné kyseliny přijmete v kokosu nebo ve smažených pokrmech. Jen je potřeba se mít na pozoru a zbytečně to s Coconelou nepřehánět. Tímto hodnocením chci jednoduše říct, že oproti Proteinele nebo Caramele je Coconela nutričně nejhůře vyvážená potravina. Vzhledem k tomu, že oproti ostatním máslům obsahuje Coconela nejvyšší podíl belgické čokolády, která je podle mě ze všech použitých surovin ta nejméně "fitness", musím ji tedy z hlediska složení dát na poslední místo.

Vítěz ve složení

Proteinela Proteinela neobsahuje na rozdíl od Caramely bílou belgickou čokoládu, ve které je přidaný cukr, ale obsahuje klasickou tmavou, do které se cukr nepřidává. Proteinela obsahuje 30% lískových ořechů, což jsou mnohem kvalitnější ořechy, než arašídy, které vlastně ani ořechy nejsou*. Caramela jiný druh ořechů, než arašídy, neobsahuje. Jednoznačným vítězem ve složení se tedy musí stát Proteinela.

  • 1. Proteinela
  • 2. Caramela
  • 3. Coconela

*Jestli je arašíd ořech nebo luštěnina bych tady nerozebíral. Arašídová másla se běžně řadí mezi ořechová másla, takže to tak pro tento článek berme.

Chuť

Každý má jiný vkus, každému se líbí něco jiného, každý má jiné chutě. Možná si říkáte, že je zbytečné tohle hodnotit, ale budu vycházet z toho, co mi řekla spousta klientů a kamarádů, kteří měli čest všechny 3 másla ochutnat. Chuť je v tomto případě nutné trochu rozdělit.

Prvotní chuť

Proteinela Pokud vezmeme někoho, kdo másla ještě nikdy neochutnal, posadíme jej před ně a necháme ochutnat, dopadne to ve většině případech tak, že Proteinela člověku moc chutnat nebude, aromatizovaná Caramela oproti nearomatizované Proteinela bude moc dobrá a Coconela bude neuvěřitelně skvělá. Je skoro jisté, že ve většině případech si každý nejvíc pochutná na Coconele. Já se osobně s tímto seřazením ztotožňuji na 100%.

  • 1. Coconela
  • 2. Caramela
  • 3. Proteinela

Každopádně znáte to, jak jsi koupíte hodně sladký protein, který když v první moment ochutnáte, tak řeknete: "Wau, tak na tohle se budu těšit každý den." Následně skoro neuběhne ani týden a vy jste toho proteinu přepití. Je potřeba se podívat na chuť z hlediska dlouhodobé konzumace.

Jak chutná po dlouhodobé konzumaci?

Proteinela Caramela chutná skvěle, ale konzumovat ji dlouhodobě nezvládne mnoho lidí. Je aromatizovaná, takže na první pohled opravdu pochoutka, ale dlouhodobě ji jíst nejspíš nedokážete. U Coconely může nastat stejný problém, ale nesetkávám se s ním tak často, jako u Caramely. Z tohoto důvodu tedy dávám Caramelu na poslední místo a Coconelu na 2. místo. To znamená, že Proteinela je vítěz! Ano, je to tak. Všichni na začátku očekávají od Proteinely sladkou pochoutku, která pohladí po jazyku. Tato očekávání většinou nejsou naplněna a Proteinela tím pádem má u mnoha lidí zavřené dveře. Přitom stačí snížit nároky a časem se k Proteinele opravdu ve většině případech projíte. Není sladká a není aromatizovaná, takže ji zvládnete konzumovat dlouhodobě a nakonec si na ni opravdu pochutnáte.

  • 1. Proteinela
  • 2. Coconela
  • 3. Caramela

Závěr

Nepadlo tady zatím ani slovo o BIO kokosovém panenském oleji, takže abychom to měli celkově uzavřené, tak není potřeba na něj brát zřetel, jelikož každé z másel ho obsahuje stejné množství. Všechna másla jsou vzhledem k chuti složením opravdu skvělá a hlavně z kvalitních surovin. Neobsahují palmový olej nebo přidaný cukr. Z hlediska složení tady není co více řešit. Co se týče chutí, tak jsme každý jiný a nenutím nikoho, aby se s tímto hodnocení ztotožňoval. Pouze tak poukazuji na některé skutečnosti, se kterými jsem se setkal, aby třeba lidé, co ještě ani jedno z těchto másel neochutnali si mohli utvořit nějakou představu. Czech Virus by měl nejspíš udělat nějakou studii, kdy by najal pár stovek dobrovolníků, kteří by tyto másla dostávali a museli pravidelně konzumovat tak, aby se dal utvořit jasný závěr! Škoda, že pro ně píšu jen články a tohle nespadá do mé kompetence :D

Autor: Roman Grigar

Facebook: Roman Grigar - Trenér a výživový poradce / Powerlifter a strongman

Fotografie: Vendula Hallová photography

Nekompromisní kvalita pro nekompromisní výkon

Dokonalá symbióza

Precizně navržená receptura každého produktu zaručuje výbornou vstřebatelnost bez zbytečných plnidel.

Maximálně účinné látky

Na účinných látkách nešetříme! V našich produktech naleznete pouze maximum aktivních látek pro nejlepší výkon.

Nekompromisní kvalita

Drtivá většina produktů Czech Virus pochází z ČR a je testována na zakázané látky. Nespokojíme se s ničím jiným, než s top kvalitou na trhu se suplementy.

Náš virus, Váš úspěch

Všechny produkty jsou konzultovány se špičkovými atlety, kteří je každodenně používají. Nabízíme pouze prověřené produkty, které Vám pomohou k úspěchu.